Suché leštenie okien

Umývanie okien nie je mojou doménou. Neznášam túto činnosť. A keď sa ma manžel pýtal, čo by som si priala k narodeninám, povedala som, že upratovací servis, ktorý nám umyje okná. Sprvu si myslel, že vtipkujem. Keď som ho presvedčila, že ale nejde o žart, vážne sa nad mojím prianím zamyslel.

Zrazu u nás zazvonili pracovníci vychýrenej firmy, ktorí sa starajú nielen o čistenie výkladov ale aj o umývanie presklenných plôch. Keď mi povedali, že nám prišli umyť okná, chcela som ich objať. Ale ovládla som sa a vpustila ich dovnútra. Vykonala som ich po byte a nechala ich pracovať.

Bolo mi hlúpe pracovníkov pozorovať pri práci, ale keď si ma všimli, ako zvedavo nakúkam do izby, pozvali ma ďalej a povedali mi, nech sa pokojne pýtam, keď ma na ich prácu niečo zaujme. Pretože začali s umývaním rovnako, ako som zvyknutá (umývanie skiel, rámov a parapetov pomocou saponátu), zaviedla som reč na inú tému.

Potom sa ale dostali k lešteniu, a to už ma upútalo. Zotreli vodu so saponátom gumovou stierkou a suché sklo potom leštili bez použitia akéhokoľvek čistidla. Hovorili, že tento postup prekvapil aj iných zákazníkov, všetci od nich čakali, že budú na okná nanášať jeden čistiaci prostriedok za druhým. Lenže pre poriadnej leštenie je to zbytočné, skôr je to na škodu, pretože leštidlo väčšinou zanechá šmuhy a na mokrý a lepkavý prípravok sa oveľa skôr prichytáva prach, niekedy na oknách tiež zostávajú kvapky vody.

Všetko o čom hovorili, som dobre poznala, ale nikdy som nezistila, ako by som sa tomu mohla vyhnúť. Lenže keď som videla, ako prácny je ich spôsob leštenia, nemala som chuť púšťať sa do takej driny. Musela som ale uznať, že ten výsledok za námahu stojí. Naše okná boli v tú chvíľu jednoznačne najčistejšie a najlesklejšie za dobu, čo ich máme. Manželov darček k narodeninám sa naozaj podaril.

Author: Terezie

Share This Post On